Lantmännen on maatalousosuuskunta ja johtava toimija maatalous-, kone-, bioenergia- sekä elintarvikealalla Pohjois-Euroopassa.
ThermoSeed muuttaa peittauskulttuuria
Mallusjoella noin sadan hehtaarin kasvinviljelytilaa pitävä Jukka Mölsä haaveilee, että saisi tulevaisuudessa viljelymenetelmänsä täysin ympäristöystävällisiksi. ThermoSeed-käsiteltyä siementä hän kokeili ensimmäisen kerran 2023.
Mölsän kasvinviljelytila viljelellään monipuolisesti erilaisia kasvilajeja – yleisimmin syys- ja kevätvehnää, hernettä, mallasohraa ja kauraa, mutta harvakseltaan myös öljykasveja. Lisäksi hän käyttää aluskasveja. Mölsä on suunnitellut lisäävänsä syyskasvien käyttöä entisestään tulevaisuudessa.
Mölsä käyttää pääosin tilan omaa siementä, mutta ostaa säännöllisesti myös sertifioitua siementä. Siemenien kylvämiseen hän käyttää suorakylvökonetta. Ostetut siemenet hän laittaa suoraan säkistä kylvökoneeseen, kun taas omaa siementä käyttäessä hän hyödyntää täyttövaunua.
ThermoSeed-käsiteltyä siementä Mölsä kokeili ensimmäistä kertaa keväällä 2023 kevätvehnän Calispero-lajikkeella.
- Olin lukenut ThermoSeedistä eri julkaisuista, joten kun tuli taas aika ostaa siementä, ilman muuta siihen tartuin. Tiesin, että se olisi yhtä kustannustehokas ratkaisu, ja siihen liittyi myös paljon hyötyjä perinteiseen peittaustapaan verrattuna, Mölsä perustelee.
Mölsään teki vaikutuksen erityisesti ThermoSeedin ympäristöystävällisyys: se, miten se muuttaa koko peittauksen kulttuuria ympäristölle haitallisesta luonnonmukaiseksi.
- Kyllähän nämä perinteiset peittausmenetelmät ovat myrkkyjä, ja niistä tulee pölyä, jolta joutuu suojautumaan. ThermoSeedissä ei ole mitään haitallisia aineita, mikä on minulle tärkeintä. Se on täysin luonnonmukainen ja puhdas menetelmä, ja jos siementä jää yli, sen voi laittaa muun viljaerän mukana siiloon.
Mölsä huomauttaa, että siemeniä varisee käsittelyn lomassa väistämättä myös maahan. ThermoSeed-käsiteltyä siementä ei tarvitse siivota pois, vaan sen voi jättää lintujen syötäväksi.
- Kemiallisesti peitattu siemen pitää siivota huolellisesti pois, eikä sitä pysty myöskään säilyttämään varastossa.
Vähintään yhtä hyvä
Ensimmäinen kasvukausi sujui niin hyvin, että heti seuraavana vuonna Mölsä päätti kokeilla ThermoSeed-käsiteltyä kauraa. Kun hän vertaa ThermoSeed-kasvukausiaan muihin kokemuksiinsa, ThermoSeed pärjäsi vertailussa vähintään yhtä hyvin, eikä hänellä ole siitä mitään pahaa sanottavaa.
- Kasvuunlähtö oli nopeaa, pelto orastui tasaisesti ja kasvit pysyivät terveenä, mikä riitti kyllä vakuuttamaan minut siitä, että se toimii. Siemen myös näytti puhtaalta ja hyvännäköiseltä ThermoSeed-käsittelyn jälkeen.
Mölsä huomauttaa, että ThermoSeed-käsitelty siemen pitää myös kylvökoneen puhtaampana. Kemiallisesti peitatusta siemenestä jää esimerkiksi väriainetta kylvökoneen säiliöihin.
Entistä enemmän ThermoSeediä?
Viime vuonna Mölsä käytti ainoastaan tilan omaa siementä, mutta tänä vuonna hänellä on mahdollisesti jälleen suunnitteilla sertifioidun siemenen ostaminen. Hän tulee jatkossakin ostamaan kaikki siemenet ThermoSeed-käsiteltynä.
- Ympäristö siitä kiittää – maaperä, kasvit ja eläimet. En ole vielä lyönyt tämän vuoden kylvösuunnitelmia lukkoon, mutta ohraa olisi ehkä tarkoitus uusia.
Tilan oman siemenen kanssa Mölsä joutuu jatkossakin käyttämään kemiallista peittausmenetelmää. Hän kuitenkin haaveilee, että voisi joskus tulevaisuudessa käyttää omalla tilallaankin jonkinlaisia ympäristöystävällisempiä menetelmiä.
- Tilatasolla on varmaan mahdotonta tehdä omia ThermoSeed-käsittelyitä, joten kyllä tulevaisuuden painopiste varmasti on, että olisi hyvä käyttää enemmän sertifioitua siementä. Onhan oma peittaaminenkin aina myös kustannustekijä, eli pitää miettiä, mikä on järkevintä: ostaa aina sertifioitua, vai kunnostaa itse oma siemen kylvöön. Nähtäväksi jää, kasvatanko ThermoSeedin käyttömäärää tulevaisuudessa.