Kasveille nopea kehitys ei ole pelkästään hyvästä. Kanta-Hämeessä ja osin Pirkanmaalla kärsitään jopa kuivuudesta, kun koko toukokuun sademäärä oli vain reilut 20 mm. Vettä kaivattaisiin kipeästi, ja orastuminen on jäänyt osalla lohkoja vaillinaiseksi kuivuuden vuoksi.
Kasvustostressi havaitaan usein fysiologisina oireina, kuten lehtien käpertymisenä. Stressaantuneen kasvuston kohdalla tulee välttää ruiskutuksia etenkin kuumimpaan aikaan, ja mieluiten ajoittaa ne yöaikaan, jolloin ilman suhteellinen kosteus on korkein. Lisästressiä voi ehkäistä mm. huolehtimalla kasvin hiventen saannista YaraVita Mancozin –lehtilannoitetta käyttämällä.
Stressaantuneeseen kasvustoon ei myöskään kannata ruiskuttaa vahvoja useiden aineiden tankkiseoksia polttovioitusten välttämiseksi.
Muista tarkkailla myös kirvoja »